Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer hydraulic material lift, wiremesh goods lift and cage elevator.








₹ 495000 / PieceGet Latest Price
| Lift Type | Cantilever Lift |
| Capacity | 500 kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 1200 MM |
| Max Lift Height | 1.5 m |
| Platform Size | 1500 x 1500 mm |
| Power Source | Three Phase |
| Lift Mechanism | Hydraulic |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |







₹ 1295000 / PieceGet Latest Price
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Lift Type | Hoist |
| Brand | Vedant lift |
| Platform Size | 1800x1800 mm |
| Number of Stops | 3 Stops (G+2) |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |








₹ 1275000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Load Capacity | 500 kg |
| Capacity | 2 Ton |
| Lifting Height | 4.5 m (15 ft) |
| Drive Type | Hydraulic |
| Usage/Application | Used To Move Goods |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | Vedant Lift |
| Lift Type | Hydraulic |
| Cage Material | MS |
| Platform Size | 1800x1800 mm |



Umesh Rathod (Director)
Vedant Lift
B-101, Nivara Enclave, Kids Paradaize School, Kale Colony, Chovisawadi,Alandi,Khed, Pune - 412105, Maharashtra, India

