Pioneers in the industry, we offer hydraulic lift for mezzanine floor, custom hydraulic goods lift, hydraulic industrial goods lift, industrial goods lift, vedant hydraulic goods lift and hydraulic goods lift from India.









₹ 995000 / PieceGet Latest Price
| Platform Size | 2.0×1.5 m |
| Capacity | 2 Ton |
| Lift Type | Goods Lift |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Usage | Factory |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Control Mechanism | Push Button |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Platform Type | Cage Type |











₹ 685000 / PieceGet Latest Price
| Platform Size | 2.0×2.0 m |
| Capacity | 2 Ton |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Usage | Warehouse |
| Structure Type | Shaft Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Vedant lift |
| Material | Mild steel |






₹ 1295000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Platform Size | 1.5×1.5 m |
| Capacity | 1 Ton |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 6 m |
| Brand | Vedant Lift |
| Usage | Warehouse |
| Structure Type | Shaft Mounted |
| Max Capacity | 1-2 ton |
| Material | Mild Steel |
| Structure | Double Mast |
Material Handling Equipment Manufacturer | Vedant Lift
Efficient, Reliable, and Safe Material Handling Solutions.
At Vedant Lift, we specialize in the design, manufacture, and supply of high-performance material handling equipment tailored to meet the dynamic needs of industries across India. Our innovative solutions are engineered to optimize operational efficiency, improve safety, and reduce manual effort in material transport and storage.
Our Range of Material Handling Equipment Includes:
Hydraulic Goods Lifts
Hydraulic Scissor Lifts
Scissor Lifts
Goods Lifts
Electric Stackers
Hydraulic Hand Pallet Trucks
Platform Trolleys
Industrial Elevators
Dock Levelers
Yard Ramp
Dock Lift
Dock Leveler
Hydraulic Manual Stacker
Whether you’re handling heavy loads in a warehouse, factory, logistics hub, or manufacturing plant, our equipment ensures smooth and hassle-free movement of goods.
Why Choose Vedant Lift?
✅ Made in India – Trusted quality and local support
✅ Customized Solutions – Tailored as per client needs and space constraints
✅ Heavy-Duty Construction – Durable and long-lasting
✅ Safety-First Design – Meets all safety compliance standards
✅ Pan-India Service – Quick support and installation across the country
Industries we Serve:
Warehousing & Logistics
Manufacturing Units
Food & Beverage
Pharma & Chemical Plants
Retail & Distribution Centers
Boost Your Productivity with the Right Equipment
Investing in advanced material handling systems from Vedant Lift can significantly improve your material flow, minimize downtime, and enhance workplace safety. With over a decade of experience and hundreds of satisfied clients, Vedant Lift stands as a reliable partner for all your lifting and transport needs.
Contact Us Today!
Get in touch for a free consultation or quote for your material handling equipment needs.












₹ 795000 / PieceGet Latest Price
| Platform Size | 2.0×2.0 m |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | Vedant Lift |
| Working Height | 20 feet |
| Usage | Factory, Warehouse |
| Running Mode | Stationary |
| Structure Type | Shaft Mounted |
| Capacity | 1000 Kg |
| Usage/Application | Industrial |






₹ 1295000 / PieceGet Latest Price
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Lifting Height | 12 m (40 ft) |
| Lift Type | Hoist |
| Platform Size | 2500x2500 mm |
| Number of Stops | 4 Stops (G+3) |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Capacity | 1 ton |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 1495000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Platform Size | 2.0×2.0 m |
| Load Capacity | 3000 kg |
| Travel Height | 6 m |
| Brand | Vedant Lift |
| Usage | Warehouse |
| Structure Type | Shaft Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Goods Lifting |
| Warranty | 12 Months |
| Door Style | Automatic |
Material Handling Equipment Manufacturer | Vedant Lift
Efficient, Reliable, and Safe Material Handling Solutions.
At Vedant Lift, we specialize in the design, manufacture, and supply of high-performance material handling equipment tailored to meet the dynamic needs of industries across India. Our innovative solutions are engineered to optimize operational efficiency, improve safety, and reduce manual effort in material transport and storage.
Our Range of Material Handling Equipment Includes:
Hydraulic Goods Lifts
Hydraulic Scissor Lifts
Scissor Lifts
Goods Lifts
Electric Stackers
Hydraulic Hand Pallet Trucks
Platform Trolleys
Industrial Elevators
Dock Levelers
Yard Ramp
Dock Lift
Dock Leveler
Hydraulic Manual Stacker
Whether you’re handling heavy loads in a warehouse, factory, logistics hub, or manufacturing plant, our equipment ensures smooth and hassle-free movement of goods.
Why Choose Vedant Lift?
✅ Made in India – Trusted quality and local support
✅ Customized Solutions – Tailored as per client needs and space constraints
✅ Heavy-Duty Construction – Durable and long-lasting
✅ Safety-First Design – Meets all safety compliance standards
✅ Pan-India Service – Quick support and installation across the country
Industries we Serve :
Warehousing & Logistics
Manufacturing Units
Food & Beverage
Pharma & Chemical Plants
Retail & Distribution Centers
Boost Your Productivity with the Right Equipment
Investing in advanced material handling systems from Vedant Lift can significantly improve your material flow, minimize downtime, and enhance workplace safety. With over a decade of experience and hundreds of satisfied clients, Vedant Lift stands as a reliable partner for all your lifting and transport needs.
Contact Us Today!
Get in touch for a free consultation or quote for your material handling equipment needs.








₹ 695000 / PieceGet Latest Price
| Platform Size | 2.0×2.0 m |
| Lift Type | Goods Lift |
| Capacity | 2 Ton |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | VEDANT LIFT |
| Usage | Warehouse |
| Structure Type | Shaft Mounted |
| Material | Mild Steel |
| AMC | Provided |




₹ 991000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 3 ton |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | To Move Goods And Materials Between Different Levels Or Floors Of A Facility |
| Brand | Vedant Lift |
| Motor Power | 16HP |
| Structure | Double Mast |
| Warranty | 12 Months |
| Door Style | Manual(Caged) |
| Operating Height | 30 feet |
Material Handling Equipment Manufacturer | Vedant Lift
Efficient, Reliable, and Safe Material Handling Solutions.
At Vedant Lift, we specialize in the design, manufacture, and supply of high-performance material handling equipment tailored to meet the dynamic needs of industries across India. Our innovative solutions are engineered to optimize operational efficiency, improve safety, and reduce manual effort in material transport and storage.
Our Range of Material Handling Equipment Includes:
Hydraulic Goods Lifts
Hydraulic Scissor Lifts
Scissor Lifts
Goods Lifts
Electric Stackers
Hydraulic Hand Pallet Trucks
Platform Trolleys
Industrial Elevators
Dock Levelers
Yard Ramp
Dock Lift
Dock Leveler
Hydraulic Manual Stacker
Whether you’re handling heavy loads in a warehouse, factory, logistics hub, or manufacturing plant, our equipment ensures smooth and hassle-free movement of goods.
Why Choose Vedant Lift?
✅ Made in India – Trusted quality and local support
✅ Customized Solutions – Tailored as per client needs and space constraints
✅ Heavy-Duty Construction – Durable and long-lasting
✅ Safety-First Design – Meets all safety compliance standards
✅ Pan-India Service – Quick support and installation across the country
Industries we Serve :
Warehousing & Logistics
Manufacturing Units
Food & Beverage
Pharma & Chemical Plants
Retail & Distribution Centers
Boost Your Productivity with the Right Equipment
Investing in advanced material handling systems from Vedant Lift can significantly improve your material flow, minimize downtime, and enhance workplace safety. With over a decade of experience and hundreds of satisfied clients, Vedant Lift stands as a reliable partner for all your lifting and transport needs.
Contact Us Today!
Get in touch for a free consultation or quote for your material handling equipment needs.











₹ 695000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Vedant |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 995000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Vedant Lift |
| Usage/Application | Factories |
| Structure | Double Mast |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Model Name/Number | VL BOPT 2015 |
| Maximum Height | 25 Feet |
| Maximum Speed | 12 Mtr/ min |
| Surface Finish | Paint Coated |
Material Handling Equipment Manufacturer | Vedant Lift
Efficient, Reliable, and Safe Material Handling Solutions.
At Vedant Lift, we specialize in the design, manufacture, and supply of high-performance material handling equipment tailored to meet the dynamic needs of industries across India. Our innovative solutions are engineered to optimize operational efficiency, improve safety, and reduce manual effort in material transport and storage.
Our Range of Material Handling Equipment Includes:
Hydraulic Goods Lifts
Hydraulic Scissor Lifts
Scissor Lifts
Goods Lifts
Electric Stackers
Hydraulic Hand Pallet Trucks
Platform Trolleys
Industrial Elevators
Dock Levelers
Yard Ramp
Dock Lift
Dock Leveler
Hydraulic Manual Stacker
Whether you’re handling heavy loads in a warehouse, factory, logistics hub, or manufacturing plant, our equipment ensures smooth and hassle-free movement of goods.
Why Choose Vedant Lift?
✅ Made in India – Trusted quality and local support
✅ Customized Solutions – Tailored as per client needs and space constraints
✅ Heavy-Duty Construction – Durable and long-lasting
✅ Safety-First Design – Meets all safety compliance standards
✅ Pan-India Service – Quick support and installation across the country
Industries we Serve :
Warehousing & Logistics
Manufacturing Units
Food & Beverage
Pharma & Chemical Plants
Retail & Distribution Centers
Boost Your Productivity with the Right Equipment
Investing in advanced material handling systems from Vedant Lift can significantly improve your material flow, minimize downtime, and enhance workplace safety. With over a decade of experience and hundreds of satisfied clients, Vedant Lift stands as a reliable partner for all your lifting and transport needs.
Contact Us Today!
Get in touch for a free consultation or quote for your material handling equipment needs.



Umesh Rathod (Director)
Vedant Lift
B-101, Nivara Enclave, Kids Paradaize School, Kale Colony, Chovisawadi,Alandi,Khed, Pune - 412105, Maharashtra, India








