We are a leading Manufacturer of semi electric drum stacker, manual drum stacker, vedant hydraulic drum lifter, vedant electric cylinder lifter, drum handling equipment and drum gator grip equipment from Pune, India.





₹ 195000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Rated Load | 350kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Lift Operation | Electric Lift |
| Lifting Capacity | 300 kg |
| Type | Longitudinal Stacker |
| Drive Type | Power Drive |
| Warranty | 12 months |
| Mast Type | Single Mast |
| Power Supply | DC |
| Fork Length | 1150 mm |






₹ 29500 / PieceGet Latest Price
| Lifting Capacity | 200 kg |
| Operation type | Manual |
| Trolley type | U frame |
| No. of drums | Single drum |
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Type | Manual |
| Wheel type | Nylon |
| Warranty | 12 months |
| No. of wheels | 3 wheel |
| Clamp type | U clamp |



₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 200 kg |
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Type | Hydraulic |
| Lifting Height | 700 mm |
| Warranty | 12 months |
| Drum Material | MS |
| Capacity(kg) | 330kg |



₹ 88500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 300 kg |
| Usage/Application | Cylinder Lifter |
| Type | Electric |
| Lifting Height | 1000 mm |
| Warranty | 12 months |
| Self Weight | 150 kg |
| Drum Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Capaity(kg) | 470kg |
Material Handling Equipment Manufacturer | Vedant Lift
Efficient, Reliable, and Safe Material Handling Solutions.
At Vedant Lift, we specialize in the design, manufacture, and supply of high-performance material handling equipment tailored to meet the dynamic needs of industries across India. Our innovative solutions are engineered to optimize operational efficiency, improve safety, and reduce manual effort in material transport and storage.
Our Range of Material Handling Equipment Includes:
Hydraulic Goods Lifts
Hydraulic Scissor Lifts
Scissor Lifts
Goods Lifts
Electric Stackers
Hydraulic Hand Pallet Trucks
Platform Trolleys
Industrial Elevators
Dock Levelers
Yard Ramp
Dock Lift
Dock Leveler
Hydraulic Manual Stacker
Whether you’re handling heavy loads in a warehouse, factory, logistics hub, or manufacturing plant, our equipment ensures smooth and hassle-free movement of goods.
Why Choose Vedant Lift?
✅ Made in India – Trusted quality and local support
✅ Customized Solutions – Tailored as per client needs and space constraints
✅ Heavy-Duty Construction – Durable and long-lasting
✅ Safety-First Design – Meets all safety compliance standards
✅ Pan-India Service – Quick support and installation across the country
Industries we Serve :
Warehousing & Logistics
Manufacturing Units
Food & Beverage
Pharma & Chemical Plants
Retail & Distribution Centers
Boost Your Productivity with the Right Equipment
Investing in advanced material handling systems from Vedant Lift can significantly improve your material flow, minimize downtime, and enhance workplace safety. With over a decade of experience and hundreds of satisfied clients, Vedant Lift stands as a reliable partner for all your lifting and transport needs.
Contact Us Today!
Get in touch for a free consultation or quote for your material handling equipment needs.





₹ 35500 / PieceGet Latest Price
| Lifting Capacity | 300 kg |
| Usage/Application | Drum Gripper |
| Type | Manual |
| Warranty | 12 months |
| Drum Material | MILD STEEL |
| Color | Yellow |
| After Sales Service Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 39500 / PieceGet Latest Price
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Usage/Application | Drum Gripper |
| Warranty | 12 months |
| Drum Material | Stainless Steel |
| After Sales Service Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Material Handling Equipment Manufacturer | Vedant Lift
Efficient, Reliable, and Safe Material Handling Solutions.
At Vedant Lift, we specialize in the design, manufacture, and supply of high-performance material handling equipment tailored to meet the dynamic needs of industries across India. Our innovative solutions are engineered to optimize operational efficiency, improve safety, and reduce manual effort in material transport and storage.
Our Range of Material Handling Equipment Includes:
Hydraulic Goods Lifts
Hydraulic Scissor Lifts
Scissor Lifts
Goods Lifts
Electric Stackers
Hydraulic Hand Pallet Trucks
Platform Trolleys
Industrial Elevators
Dock Levelers
Yard Ramp
Dock Lift
Dock Leveler
Hydraulic Manual Stacker
Whether you’re handling heavy loads in a warehouse, factory, logistics hub, or manufacturing plant, our equipment ensures smooth and hassle-free movement of goods.
Why Choose Vedant Lift?
✅ Made in India – Trusted quality and local support
✅ Customized Solutions – Tailored as per client needs and space constraints
✅ Heavy-Duty Construction – Durable and long-lasting
✅ Safety-First Design – Meets all safety compliance standards
✅ Pan-India Service – Quick support and installation across the country
Industries we Serve :
Warehousing & Logistics
Manufacturing Units
Food & Beverage
Pharma & Chemical Plants
Retail & Distribution Centers
Boost Your Productivity with the Right Equipment
Investing in advanced material handling systems from Vedant Lift can significantly improve your material flow, minimize downtime, and enhance workplace safety. With over a decade of experience and hundreds of satisfied clients, Vedant Lift stands as a reliable partner for all your lifting and transport needs.
Contact Us Today!
Get in touch for a free consultation or quote for your material handling equipment needs.





₹ 95500 / PieceGet Latest Price
| Lifting Capacity | 250 Kgs |
| Usage/Application | DRUM LIFTER |
| Type | Manual |
| Lifting Height | 1000 mm |
| Warranty | 12 months |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 295000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 300 kg |
| Material | Mild Steel |
| Type | D C OP. |
| Lifting Height | 1000 mm |
| Usage/Application | Used To Lift, Transport, And Store Cylindrical Containers Like Drums, Barrels |
| Warranty | 12 months |
| No. Of Wheels | 4 Wheels |
| Load Capacity | 350 Kg |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Brand | Vedant Lift |
Material Handling Equipment Manufacturer | Vedant Lift
Efficient, Reliable, and Safe Material Handling Solutions.
At Vedant Lift, we specialize in the design, manufacture, and supply of high-performance material handling equipment tailored to meet the dynamic needs of industries across India. Our innovative solutions are engineered to optimize operational efficiency, improve safety, and reduce manual effort in material transport and storage.
Our Range of Material Handling Equipment Includes:
Hydraulic Goods Lifts
Hydraulic Scissor Lifts
Scissor Lifts
Goods Lifts
Electric Stackers
Hydraulic Hand Pallet Trucks
Platform Trolleys
Industrial Elevators
Dock Levelers
Yard Ramp
Dock Lift
Dock Leveler
Hydraulic Manual Stacker
Whether you’re handling heavy loads in a warehouse, factory, logistics hub, or manufacturing plant, our equipment ensures smooth and hassle-free movement of goods.
Why Choose Vedant Lift?
✅ Made in India – Trusted quality and local support
✅ Customized Solutions – Tailored as per client needs and space constraints
✅ Heavy-Duty Construction – Durable and long-lasting
✅ Safety-First Design – Meets all safety compliance standards
✅ Pan-India Service – Quick support and installation across the country
Industries we Serve :
Warehousing & Logistics
Manufacturing Units
Food & Beverage
Pharma & Chemical Plants
Retail & Distribution Centers
Boost Your Productivity with the Right Equipment
Investing in advanced material handling systems from Vedant Lift can significantly improve your material flow, minimize downtime, and enhance workplace safety. With over a decade of experience and hundreds of satisfied clients, Vedant Lift stands as a reliable partner for all your lifting and transport needs.
Contact Us Today!
Get in touch for a free consultation or quote for your material handling equipment needs.









₹ 65000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Loading Capacity(kg) | 1000 kg |
| Usage/Application | Used To Move Drum |
| Brand | Vedant Lift |
| Material | Stainless Steel |
| No Of Wheels | 3 Wheels |
| Features | Overload Protection |
| Capacity | 350kg |
Material Handling Equipment Manufacturer | Vedant Lift
Efficient, Reliable, and Safe Material Handling Solutions.
At Vedant Lift, we specialize in the design, manufacture, and supply of high-performance material handling equipment tailored to meet the dynamic needs of industries across India. Our innovative solutions are engineered to optimize operational efficiency, improve safety, and reduce manual effort in material transport and storage.
Our Range of Material Handling Equipment Includes:
Hydraulic Goods Lifts
Hydraulic Scissor Lifts
Scissor Lifts
Goods Lifts
Electric Stackers
Hydraulic Hand Pallet Trucks
Platform Trolleys
Industrial Elevators
Dock Levelers
Yard Ramp
Dock Lift
Dock Leveler
Hydraulic Manual Stacker
Whether you’re handling heavy loads in a warehouse, factory, logistics hub, or manufacturing plant, our equipment ensures smooth and hassle-free movement of goods.
Why Choose Vedant Lift?
✅ Made in India – Trusted quality and local support
✅ Customized Solutions – Tailored as per client needs and space constraints
✅ Heavy-Duty Construction – Durable and long-lasting
✅ Safety-First Design – Meets all safety compliance standards
✅ Pan-India Service – Quick support and installation across the country
Industries we Serve :
Warehousing & Logistics
Manufacturing Units
Food & Beverage
Pharma & Chemical Plants
Retail & Distribution Centers
Boost Your Productivity with the Right Equipment
Investing in advanced material handling systems from Vedant Lift can significantly improve your material flow, minimize downtime, and enhance workplace safety. With over a decade of experience and hundreds of satisfied clients, Vedant Lift stands as a reliable partner for all your lifting and transport needs.
Contact Us Today!
Get in touch for a free consultation or quote for your material handling equipment needs.



Umesh Rathod (Director)
Vedant Lift
B-101, Nivara Enclave, Kids Paradaize School, Kale Colony, Chovisawadi,Alandi,Khed, Pune - 412105, Maharashtra, India







